אלעזר לוין           |     News1.co.il                תגובות הצטרפות ל- VIP

Ofer Galzar, Shlomo Nechama, Sheri Erison and Tsvi Ziv

ד"ר גבאי: התרגיל של שלמה נחמה – עבירת מס   
בכיר ברשות המיסים מחווה דעתו על החשדות הפליליים
נגד היו"ר לשעבר בבנק הפועלים, שמכר דירה ב-43 מיליון שקל מבלי לשלם מס שבח

▪ ▪ ▪
אם יתאמתו החשדות נגד שלמה נחמה, לשעבר יו"ר בנק הפועלים, הוא עלול לעמוד לדין על עבירה מסוג פשע, שהעונש עליה הוא עד שבע שנות מאסר, או תשלום קנס של פי שלושה מהמס שניסה להעלים – אמר (יום ג', 18.11.14) סגן המנכ"ל לשעבר ברשות המיסים, ד"ר חיים גבאי. הוא השיב לשאלה של כתב News1 בעניין זה, לאחר שהתייחס לפרטי האירוע. ד"ר גבאי בכינוס לשכת שמאי המקרקעין באילת.על-פי פרסום בגלובס היום, מכר באחרונה נחמה דירת יוקרה, עד 780 מ"ר, בקומה ה-16 של מגדל רוטשילד 1 בתל אביב, ב-43 מיליון שקל. רעייתו נירה הייתה שותפה למכירה. הקונה הוא תושב חוץ. נחמה רכש את הדירה בזמנו מחברת חבס ב-30 מיליון שקל. הדירה תופסת קומה שלמה.
אמנם, דירת יחיד פטורה מתשלום מס שבח, גם אם היא דירה יוקרתית ויקרה מאוד. אולם רשות המיסים חוקרת את האפשרות שהדירה נמכרה לפני גמר הבנייה הפנימית וחלוקה לחדרים ולכן לא הייתה ראויה למגורים בעת מכירתה. החוק קובע שפטור ממס שבח ניתן רק לדירה גמורה.
מטעמו של נחמה נמסר כי הוא קיבל ייעוץ משפטי כיאות. לדעתו, אם בכלל, זהו נושא לתביעה אזרחית ולא פלילית.
ד"ר גבאי אמר בכינוס כי המקרה של נחמה נופל לסעיף 98 של חוק מס שבח, המדבר על מי שלא שילם את המס הנדרש ממנו. יש שלוש אפשרויות, ולדברי ד"ר גבאי בתשובה ל-News1 המקרה של נחמה נופל לאפשרות השלישית והחמורה ביותר, שעונשה כאמור הוא עד שבע שנות מאסר או קנס של פי כמה מסכום המס שניסו להעלים. במקרה זה, מדובר על מס של 2 עד 2.5 מיליון שקל.
עם זאת, הוסיף ד"ר גבאי, לאור פסקי דין מקדימים בנושא זה, בעל הדירה או הנאשם יכול לטעון כי הוא פעל ע"פ ייעוץ משפטי מקצועי שקיבל. במקרה כזה, ייתכן שההאשמה תהיה דווקא כלפי עורך הדין או המומחה המקצועי האחר שנתן את חוות הדעת. ע"פ חוות דעת כזו, אם היא קיימת, נאמר לנחמה שהדירה היא במצב כזה שמכירתה פטורה ממס שבח.
שלמה נחמה היה בעבר יו"ר בנק הפועלים, כיום הוא איש עסקים פרטי ובעיקר שותף בחברת אנרגיה המשקיעה בתחנת כוח פרטית באשקלון. חברה זו, דוראד, היא חברה ציבורית הנסחרת בבורסה של תל אביב, כך שנחמה למרות שפרש מבנק הפועלים, הוא גם כיום איש ציבור.

תאריך: 18/11/2014           אלעזר לוין