רשות המסים: נחקור את הישראלים שהחזיקו חשבונות בשווייץynet

ברשות המסים פועלים להשגת רשימת שמות בעלי החשבונות בבנק השווייצרי HSBC, שפרסם ארגון העיתונאים הבינלאומי ICIJ. הרשימה כוללת למעלה מ-6,000 לקוחות הקשורים לישראל, שהחזיקו סכום כולל של כ-10 מיליארד דולר בכ-9,700 חשבונות. בין הישראלים: סוחר הנפט הקנדי יונתן קולק

אביטל להב פורסם:  09.02.15 , 10:26

—————————————————————————————————————————————————————-

ברשות המסים פועלים על מנת להשיג את רשימת השמות של בעלי חשבונות בבנק השווייצרי HSBC,שפרסם ארגון העיתונאים הבינלאומי ICIJ. ברשימה מופיעים למעלה מ-6,000 שמות של ישראלים ובעלי דרכון ישראלי ובכוונת רשות המסים לבדוק האם הכספים שהוחזקו בחשבונות אלו חייבים בדיווח לרשות המסים בישראל והאם לקוחות הבנק אכן דיווחו עליהם.

 

בשנים האחרונות פועלות רשויות ברחבי העולם כנגד ניסיונותיהם של בעלי הון להעלים הכנסות תוך ניצול של סודיות בנקאית. במסגרת המאמצים מעבירות המדינות השונות מידע אחת לשנייה על אזרחים זרים שמחזיקים חשבונות בנק במדינה ומפעילות לחץ על מדינות שנחשבות ל"מקלטי מס" (כמו שווייץ) על מנת שיוותרו על עקרונות הסודיות הבנקאית ויחלקו עמן מידע בנוגע לכסף שאזרחיהן מחזיקים בבנקים במדינה.
כתוצאה מהלחץ שהפעילו מדינות המערב על שווייץ, דרך ארגון ה-OECD, ערכה מדינה זו רפורמה מקיפה בחוקי הבנקאות שלה – רפורמה שהקלה על ההליכים הטכניים לקבלת מידע על כספים המוחזקים בחשבונות בנק בלתי מדווחים. גם איי קיימן, טריטוריה בריטית שנחשבה במשך שנים למלקט מס בטוח, ערכה לפני כשנתיים רפורמה בחוקי הסודיות שלה בעקבות לחץ בינלאומי.
הלחץ להסרת המסך מעל חשבונות הבנק במקלטי המס הוא תוצאה של המשבר הפיננסי שפרץ בשנת 2007 בארה"ב. המיתון הארוך שבא בעקבות המשבר הוביל את מדינות צפון אמריקה ואירופה לחפש בנרות אחר מקורות מימון חדשים לממשלות, שתקציבן יובש בעקבות הירידה בהכנסות ממסים. החיפוש אחר מקורות הכנסה נוספים הוביל את ממשלות המערב להחריף את מאבקן בהעלמות מס.

גורם ברשות המסים התייחס היום לחשיפת שמותיהם של לקוחות HSBC ואמר כי "מדובר בהוכחה נוספת לכך שאנחנו חיים בעולם משתנה. על מי שמחזיק חשבון בחו"ל להבין כי אם יש בו כסף שלא דווח עליו לרשות המסים, מוטב לו לפנות כבר עכשיו וליזום הליך גילוי מרצון, מפני שאחרי שתיפתח חקירה הוא כבר לא יוכל לעצור אותה".

 

100 אלף חשבונות בנק.

ארגון התחקירים הבינלאומי ICIJ פרסם היום רשימה של למעלה מ-100 אלף חשבונות בנק שהוחזקו ב-HSBC. הרשימה כוללת פירוט של החשבונות לפי מדינות והשוואה בין המדינות השונות. מההשוואה עולה כי ישראל היא המדינה השישית בגודלה מבחינת היקף החשבונות המיוחסים לה וכמות הכסף שבהם.
נמצאו למעלה מ-6,000 לקוחות הקשורים לישראל בצורה ישירה או עקיפה. הכוונה ללקוחות המחזיקים באזרחות ישראלית, בדרכון ישראלי או קשורים בדרך אחרת לישראל. לקוחות אלו החזיקו סכום כולל של כ-10 מיליארד דולר בכ-9,700 חשבונות. רוב החשבונות היו מזוהים על ידי מספר סידורי, על מנת לשמור על זהותו של בעל החשבון בסוד.

ארגון ICIJ הפיץ רשימה של 61 הלקוחות העשירים והמפורסמים ביותר שנחשפו וברשימה מצוי שמו של "ישראלי" אחד – סוחר הנפט הקנדי יונתן קולק. קולק, המחזיק בדרכון ישראלי ובאזרחות קנדית, הוא אחיינו של טדי קולק, ראש עיריית ירושלים לשעבר. לטענת הארגון, קולק החזיק בשנים 2007-2006 למעלה מ-100 מיליון דולר בכ-10 חשבונות שונים שבהם הוא היה המוטב העיקרי.

 מדליף הרשימה: עובד בנק לשעבר

הרשימה שפרסם היום ארגון ICIJ (תאגיד בינלאומי המעסיק עשרות תחקירנים), מבוססת על קבצים שהדליף עובד לשעבר בבנק בשם הרווה פלצ'יאני. פלצ'יאני מסר את המידע ב-2008 לרשות המסים הצרפתית על מנת שזו תעשה בו שימוש כדי לאתר העלמות מס, אולם המידע התגלגל בסופו שלדבר גם לידי העיתון הצרפתי "לה מונד".
לטענת ארגון ICIJ, הם הגיעו להסכם לשיתוף פעולה עם ה"לה מונד" שבו העיתון מסר להם את הקבצים ובתמורה הם הפעילו את עשרות התחקירנים החברים בארגון בעבודת הנמלים של איתור השמות, הצלבת המידע, ניתוח הנתונים לפי מדינות ועריכת פרופילים של בעלי החשבונות המרכזיים.